Mayıs 06, 2008

"Her şeyin bir kolayı var canım, kaparız olur biter..."

Youtube yine, yeni, yeniden kapatılmış. Heralde eşşeğin kulağına su kaçırma deyimi bu tarz eylemler için kullanılsa yerinde olur. Sorarım bu sevgili kapatma kararı alıcılara ne işinize yarıyor kapatmak? Sizi rahatsız eden video kalkıyor mu? Hayır. O video kalksa bile sizin göremedeğiniz süre içinde yeni o tarz videoların eklenme ihtimali var mıdır? Evet.

Karşılaşılan her fikir ayrılığını hala kapatma, yasaklama, yakma, yıkma üzerinden ortadan kaldırmaya alışmış bünyelerde Youtube gaz yaptığı için kullanılmaması önerilir.

Sonuç olarak hep aynı döngüde gidip geliyoruz. Youtube 3 ay içinde 4 kere falan kapatıldı sanırım. 20 yıl önce de aynıydı, yine aynı. Farklılığa, ayrılığa tahammülleri yok. Herkes aynı şeyi düşünsün aynı şeyi savunsun istiyorlar. İşlerine gelmeyen bir şeyi ise sadece yasaklamakla önlüyorlar. Eğer haklı oldukları bir itirazları varsa (!) bile bunu dile getirmeyip kendi gözlerinin önünden itiyorlar. Ne kadar yaratıcı önlemler!!!

Youtube'u geri istiyorum, üç vakte kadar, bir daha gitmemek üzere...
Böyle de romantiğim.

3 yorum:

ozkan dedi ki...

Totaliterizmi kemiklerine kadar yemiş bir toplumdan ne beklenir ki kurbacım. Tee el kadar ilkokul çocuğuyken saçımızın uzunluğundan korkan bir devlet-toplum bilinci.

yeşil kurba dedi ki...

Ve tabi bunun yanında emir gelmeden bir limon ağacının bile fiyatını değiştirmeyen bir askeri bilinç. Noter tutanaklarında tek bir kelime geçmedi diye tutanağı geçersiz sayan bir bürokratik bilinç...
Acaba farkındalar mı bizim hala youtube'a erişebildiğimizin? Sanırım sadece kendi dünyalarında kapalı youtube. Hala karartmacı zihniyetle bir yere varılmayacağını göremediler malesef. Çok zor işimiz, çok zor...

ozkan dedi ki...

Dünya kadar reform dururken en önce en hızlı yapılan düzenlemelerden biri internet erişimi ve yayınını düzenleyen kanun oldu, bu etik kanununun mimarı çalıştaydan olan itü hocası prof'un ne mal adam olduğunu biliyorum. Bence youtube'u açıktan izlemeyi unutalım artık, çünkü bu devlet için en derin gurur meselesi, gurur yapacak bir çok dış olay, diplomatik kriz varken devletimiz bu tarz şeylerde gurur yapmayı tercih eder.