Ağustos 12, 2008

Dünyanın bir ucunda, çok da uzak olmayan bir ucunda insanlar ölüyor. Görmeye katlanamadığım fotoğrafları yayıyorlar internet aracılığıyla. Soğuk savaş fotoğraflarının en sıcak yanının kan ve gözyaşı olduğunu fark ettim bugün. Savaşın en insani, tek insani yanının onlar olduğunu... Savaşın tek insani yanının acı olduğunu fark ettim bir kez daha.
Bir toprağın üstünde hangi desen kumaş dalgalancak sorusu, o toprağın üstünde hangi harfler yanyana getirilerek iletişim kurulcak sorusu yüzyıllar boyunca kan ve gözyaşı getirmiş işte... Hala mı anlamıyorlar, anlamak mı istemiyorlar?

Amerika çeşitli eyaletlerinde kapalı alanda sigara içilmesini yasaklarken bir dolu tartışma yaşamış. Çoğu insan karşı çıkmış bu yasağa. Ama devlet yetkilileri,vs... sağlığa zararlı olduğunu, dünyanın birçok yerinde daha yasaklanması gerektiğini birbirinden değişik araştırmalarla savunmuş. Yani her zaman yaptığı taktiği uygulamış yine... İlk kötülüğü ortaya at, dünyaya yay... Sonra da bu kötüdür de geri çek, "en çok bilen"i oyna.

Diyormuş ki Amerika; "Çabuk ateşkes yapın".
Perhiz bir yanda, lahana turşusu diğer yanda... Açıkla bakalım bu denklemi Amerikanca...

11.08.08 / Sa: 21:36

3 yorum:

mischa dedi ki...

"Bir toprağın üstünde hangi desen kumaş dalgalancak sorusu, o toprağın üstünde hangi harfler yanyana getirilerek iletişim kurulcak sorusu yüzyıllar boyunca kan ve gözyaşı getirmiş işte... Hala mı anlamıyorlar, anlamak mı istemiyorlar?" anlamayacak bişy yok ama istemiyorlar işte Cansu'cum. "Imagine all the people
Living life in peace..." demiş lennon zamanında, o da kar etmemiş.

yeşil kurba dedi ki...

doğru diyorsun..
bekleyelim ve umut edelim.. bir şeyleri değiştirmeye çalışmaktan vazgeçmeyelim derim ben :)

ozkan dedi ki...

savaşın haricinde adamlara o boyutta para kazandıracak zararsız bir sektör bulun dünyaya barış gelir.