Mart 29, 2009

Seni seçtim Pikaçu

Gittik kullandık oyumuzu. Kendimizce üstümüze düşeni yaptık. Hiçbir tarafa tamamen içimiz sinmeden, sadece küçük umutlarla oy kullandık. Elimize sağlık. Bu arada yapışsın diye yaladığımız zarflardan mikropları kaptık, çok beceriksizsek dilimizi kestik. Upuzun olması pek de bir anlam ifade edemeyen oy pusulasına mürekkebi kurumuş zar zor izi çıkan mührü bastık. Bu sefer benim mühürde Tercih yazıyordu enteresan olarak hep Evet basmıyor muyduk biz oraya? Neyse bu gereksiz bir ayrıntı.

Bir dahaki seçimlerde dikkat edilmesi gereken feci önemli hususlar var kanımca. Mesela,
1. Ordaki sandık görevlilerinin masasında 7 tane tip oturuyordu. İçeride iki tane oy kullanma yeri vardı. Bu yedi şahsiyetin en az 5'i boş oturuyordu. Sınıf da büyüktü. Koy oraya 5 tane oy kullanma yeri, bu kadar zor mu? Saatlerce insanları bekletmenin anlamı var mı? Bundan sonraki seçimlerde mümkünse endüstri mühendisleri tarafından kısıtlı alan ve insan gücünü verimli kullanma yolları araştırılsın, oy kullanılan sınıflar ona göre düzenlensin.

2. Seçimlerden önce bütün seçmenler bir hafta boyunca kağıt katlama ve zarf yapıştırma alıştırması yapmalı. Kabine giren 15 dakikada çıkamıyor. Tamam ilk pusula bir hayli uzun ama bu kadar zor olmamalı. Senden origami bekleyen yok orda zaten kafanda olan partiyi bul, boktan mührü bas, katla tık zarfa yala zarfı çık ordan. Ne kadar pratik o kadar az çile felsefesi benimsensin.

3. Seçmenler okullara gitmeden olası birkaç konu düşünmeliler. Bu konuları uzun kuyruklarda beklerken önde arkada duran insanlarla tartışsınlar. Böylece ulan bu ''hıyar gider şimdi kime atar oyunu'' gibi gereksiz düşüncelerden sıyrılınılır. Muhabbetinizi edersiniz bol bol, huzurlu bir bekleme süresi geçirilir.

4. Mutlaka ve mutlaka çocuklu aileler dönüşümlü gelmeli oy kullanmaya. Kuyrukta beklemenin en çekilmez anı çocukların sıkılıp cırlamaya başladığı anlar oluyor zira. Susmak bilmeyen veletlere zaten dip dibe durmanın verdiği huzursuzlukla birkaç tane çakasım geliyor ama çocukların suçu ne? Mesela anne ya da baba önce gitsin oyunu kullansın, bu sırada diğer ebeveyn evinde çocukları beklesin, sonra diğeri gitsin önceden oy veren çocuklarla kalsın. Bu kadar mı zor bunu düşünmek? Bu haftasonu alışverişi değil ki alt tarafı oy vercen çocuğun ne işi var orda? Zırıl zırıl...

5. Neyseki bu sefer dökmediler ama o iğrenç mürekkep sakın ama sakın kullanılmasın. Yok zaten geri kalmışlığımız her halimizden belli bari satılan kurbanlık koyunların kıçına çarpı koymaları gibi bizim de parmağımıza o mürekkebi dökme olayı kaldırılsın. Daha fazla su ve sabun harcanıyor sonrada onu çıkarmak için, gayrisafi milli hasıla düşünülsün.

Mutluyum bitti bu korkunç dönem. Son dileğim bir an önce her köşedeki korkunç fotoşoplarla bize bakan, sırıtık, bıyıklı adamların fotoğrafları afişleri kalksın. Midem kalkıyor onları görmekten artık. Yok illa adam fotoğrafı koycaksanız sokaklara benim çeşitli önerilerim var hiçbirinin de bıyığı yok.

Saygılar.

Hiç yorum yok: