Şubat 16, 2009

Beyin hücrelerinizi sevin - onlara ihtiyacınız olacak

Pek ünlü bir şarkıcı kokain kullandığı iddiasıyla gözaltına alınmış. Tabi ki de bu hikayede kim haklı kim haksız bilemeyiz. Belki iftiradır, yanlış anlaşılmadır belki de gerçektir.

Ama bilinen bazı istatistikler var tabi bu olaydan bağımsız olarak; örneğin kokainin ve esrarın müzisyenler tarafından sıklıkla kullanıldığı. Sebebi aslında bu maddelerin kullanan kişilerin iddasına göre "algılarını açması". Yani nedir, bu insanlar, bu maddelerin etkisinde daha yaratıcı olabiliyorlar. Madde olmadan üretemiyorlar. Doğruluk payı nedir derseniz, %50 diyebiliriz. Evet, esrar ve kokain algıyı açar. Özellikle kokain öyle bir açar ki, hiç görmemeniz gereken şeyler görürsünüz. Örneğin tavandaki nokta şeklinde gözüken kalıntının aslında dans eden bir ejderha olduğunu ancak kokain sayesinde görürsünüz. Algınız öyle bir açılır öyle bir açılır ki bambaşka dünyalara gider gelirsiniz.

Şaka bir yana, sesler daha netleşir, notalar daha belirginleşir. Evet belki daha iyi üretir bu insanlar madde eşliğinde. Madde olmadan üretebilirler mi peki? Tabii ki de üretirler, hem de çok güzel bir şekilde. Ama maddeye alışan ve onunla çalışan bir beyin, ne olursa olsun bir süre sonra o duyguyu tekrardan yaşamak isteyecektir. Ondan bir sonraki şarkıyı da kokain veya esrar eşliğinde yazmak istiyecektir. Uzun vadedeyse bu maddelere bağımlılık geliştirmenin yanında hayatını hiç de kolaylaştırmayacak olan psikotik semptomlarla boğuşmaya başlayacaktır. Paranoya, görsel ve işitsel halüsinasyonlar bunların en başta gelenleri olarak sıralanabilir. Söylemeye gerek var mı bilemiyorum ama müzikle, ya da herhangi bir yaratıcı sanatla hiç alakası olmayan bir insansa istediğini kullansın bir işe yaramaz. Yani madde kullanıp üretmekse düşünülen, tam bir hayaldir.

Bağımlılık denilen olay çok sinsi bir süreçtir. "Arkadaşlarla eğleniyoruz" cümlesinin sarf edildiği andan "Mutlaka madde almam lazım" cümlesine hangi arada gelinir anlaması zordur. Bir kere bulaşıldı mı maddeye paçanızı kurtarmanız yıllarınızı alabilir. Çünkü sadece madde değildir alışılan, madde aldığınız ortam, arkadaşlarınız, size hissettirdikleri, o anda yaptıklarınız, yaşadıklarınız. Ve iş bırakmaya gelince bırakmanız gereken koca bir alışkanlıklar bütünüdür, arkadaşlarınız da dahildir buna.

Madde kliniğinde staj yaparken bir günlük tutmuştum. Yıllar sonra onu açtım okudum. Ben ergen kliniğinde olduğum için hikayeler biraz daha iç burkuyordu. Hiçbir bağımlılık hikayesi birbiriyle aynı değil ama aslında hepsi aynı. Sadece oraya giden yollar farklı.

When you start fooling around with drugs, you're hurting your creativity, you're hurting your health. Drugs are death, in one form or another. If they don't kill you, they kill your soul. And if your soul's dead, you've got nothing to offer, anyway. - Paul Stanley


2 yorum:

Arzu Pınar dedi ki...

maalesef bağımlılar bağımlılıklarını çok zor kabulleniyor.başlandı mı bir kere, dönüşü çok zor.

yeşil kurba dedi ki...

çok haklısın arzu... zaten kabul edildikten sonra bağımlılık değişim ve bırakma süreci başlayabiliyor ancak...Ama upuzuun ve zor bir süreç bu malesef